HomeMeasurement SensorsInductive Displacement/ Gauging Sensors Keyence AS-440-10U (AS-440-10)
Previous product
Inductive Gauging Sensor Keyence AS-440-10
Keyence AS-440-10
Back to products
Next product
Inductive Gauging Sensor Keyence OP-3107
Keyence OP-3107
Inductive Gauging Sensor Keyence AS-440-10U (AS-440-10)
Keyence AS-440-10U (AS-440-10)
Inductive Gauging Sensor AS series
Categories: Inductive Displacement/ Gauging Sensors, Measurement Sensors
  • Description
  • GET A PRICE
  • Specification
Description
Amplifier Unit
GET A PRICE
Specification
Model AS-440-10U
Type General-use amplifier unit
Sensor head AH-422
Shape Cylindrical and threaded, diameter: 22
Measuring range 0 to 10mm
Analogue output voltage Output voltage 0 to 10V
Impedance 100 ?
Resolution 0.1% of F.S.
Linearity ±1% of F.S.
Response 3.3 kHz (-3 dB)
Temperature fluctuation Sensor head 0.03% of F.S./°C*1
Temperature characteristics Amplifier unit 0.05% of F.S./°C*1
Rating Power voltage 110/120/220/240 VAC ±10 %, 50/60 Hz
Power consumption 5VA
Environmentalresistance Enclosure rating Sensor head IP67
Operating ambient temperature -10 to +60°C, No condensation
Amplifier unit 0 to +50°C
Environmental resistance Relative humidity 35 to 85 % RH (No condensation)
Vibration resistance 10 to 55 Hz, Double amplitude 1.5 mm, 2 hours in each of the X, Y, and Z directions
Weight Sensor head Approx 200g
Weight (including cord) Amplifier unit Approx 320g
*1 When the distance between the sensor head and the target is within 50% of the measurement range.