HomeSensorsPhotoelectric Sensors Keyence PZ-G101CN
Previous product
Built-in amplifier photoelectric sensors Keyence PZ-G101CB
Keyence PZ-G101CB
Back to products
Next product
Built-in amplifier photoelectric sensors Keyence PZ-G101CP
Keyence PZ-G101CP
Built-in amplifier photoelectric sensors Keyence PZ-G101CN
Keyence PZ-G101CN
Built-in amplifier photoelectric sensors PZ-G series
Categories: Photoelectric Sensors, Sensors
  • Description
  • GET A PRICE
  • Specification
Description
Square Reflective M8 Connector Type, NPN
GET A PRICE
Specification
Model PZ-G101CN
Type Diffuse Reflective Narrow view reflective
Shape Rectangular
Output NPN
Cable connection M8 connector *1
Detecting distance 200 mm
Spot diameter Approx. 5 mm dia. (At a detecting distance of 100 mm)
Light source Red LED
Sensitivity adjustment 1-turn trimmer (230°)
Response time 500 µs
Operation mode LIGHT-ON/DARK-ON (switch-selectable)
Indicators (LED) Output? Orange LED, Stable operation? Green LED
Control output Open collector output, 30 V max., 100 mA max., Residual voltage? 1 V max.
Protection circuit Reversed polarity, overcurrent protection, surge absorber
Interference suppression Up to 2 units (with the automatic different frequency function)
Tightening torque Rectangular models (Mounting hole part): 0.5 N m max.
Rating Power voltage 10 to 30 VDC, including Ripple (P-P) 10 %
Current consumption 34 mA or less
Environmental resistance Enclosure rating IEC: IP67/NEMA: 4A, 6, 12/DIN: IP69K
Ambient light Incandescent lamp: 5,000 lux max., Sunlight: 20,000 lux max.
Ambient temperature -20 to +55 °C (No freezing)
Relative humidity 35 to 85 % RH (No condensation)
Vibration resistance 10 to 55 Hz, Double amplitude 1.5 mm, 2 hours in each of the X, Y, and Z directions